تبلیغاتسایت سینکا روزانه با صدها مطلب جدید - در صورت ناقص بودن مطلبی به لینک منبع آن در پایین مراجعه کنید

سالروز پرتاب نخستین ماهواره فضایی «قَزسَت 1»

سالروز پرتاب به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛ قزاقستان 18 ژوئن سال 2006 ، قزست1 نخستین ماهواره فضایی و بدون سرنشین را توسط موشک پروتون-کی از مرکز فضایی بایکونور، جنوب غرب قزاقستان به فضا پرتاب کرد.

قزست توسط موشک پروتون-کی که یک موشک روسی است به فضا پرتاب شد و بعد از قرار گرفتن در مدار زمین سیگنال‌های خود را برای تلویزیون و تجهیزات ارتباطاتی قزاقستان به زمین ارسال کرد.

که طبق شاخص گراو با نام "پروتون 8کی82 می" یا به اختصار" 8کی82کی" نیز شناخته می‌شود، موشکی روسی بود که پیشتر توسط شوروی به عنوان پرتابگر حامل محموله به فضا به کار می‌رفته است. این موشک از سری موشک پروتون مشتق شده است. این سری از موشک توسط "مرکز فضایی تولید وتوسعه کروچینف"(Khrunichev State Research and Production Space Center) ساخته و در ایستگاه شماره 81 و 200 از مرکز فضایی بایکونور به فضا پرتاب می‌شد. این موشک تا زمان به روزرسانی آن به نوع "پروتون-ام "(Proton-M)، استفاده می‌شد. آخرین پرتاب وی نیز در تاریخ 30 مارس 2012، یعنی 311مین پرتابش، صورت گرفت.

این ماهواره دارای 12 گیرنده خودکار است که هر کدام آنها 72 مگاهرتز هستند. این ماهواره یک ماهواره ارتباطی است و در "مدار زمین آهنگ"(GSO ) قرار دارد که حدودا 36 هزار کیلومتر از زمین فاصله دارد.

مدار زمین‌آهنگ یا مدار ژئوسَنکرون به مدارهایی در دور کره زمین گفته می‌شود که سرعت زاویه‌ای چرخش ماهواره‌ها بر روی این مدارها با سرعت چرخش زمین برابر است. به عبارتی دیگر مدارهایی هستند که برای پیمودن مسیر کامل آنها به یک روز نجومی (در حدود 23 ساعت و 56 دقیقه و 4 ثانیه) نیاز است. یکی از مهم‌ترین این مدارها مدار زمین ثابت است.

این ماهواره توسط مراکز فضایی "خرانیچف" و "آلنیا اسپازیو" تولید گردیده‌ است. کنترل قزست، برای اولین بار در ژوئیه سال 2008 از دست رفت و در اکتبر سال 2008 بطور کلی از کنترل زمینی خارج شد.

منبع:ایسنا

انتهای پیام/

سالروز نخستین ماهواره فضایی و بدون سرنشین قزاقستان

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار