تبلیغاتسایت سینکا روزانه با صدها مطلب جدید - در صورت ناقص بودن مطلبی به لینک منبع آن در پایین مراجعه کنید

آشنایی با آستان مقدس امامزاده غیاث الدین (ع) در یزد (+تصاویر)آشنایی با آستان مقدس امامزاده غیاث الدین (ع) در یزد (+تصاویر) مجموعه: مکانهای زیارتی ایران و جهان امامزاده غیاث الدین ع,زیارتگاه امامزاده غیاث الدین ع در یزد,عکس های زیارتگاه امامزاده غیاث الدین ع آستان امامزاده سیدغیاث الدین (علیه السلام)

 آستان مقدس امامزاده غیاث الدین (علیه السلام)

آستان امامزاده سیدغیاث الدین (علیه السلام) در کنار مسجد جامع مهریز پادین واقع شده است. مشهورترین و با شکوه ترین زیارتگاه شهر مهریز، بقعه امامزاده سیدغیاث الدین است که دارای گنبدی بلند و بزرگی است.

این بقعه به «کشته خانه» نیز مشهوراست. گویند به هنگام هجوم مغول ها یا افغان ها گروهی از مردم به اینجا پناه آورده بودند که پس ازتصرف این مکان ورحمله به آنها قتل عام و در یک گور دسته جمعی به خاک سپرده شدند و بر این اساس به کشته خانه معروف شده است. پس از سال ها با نبش گور میان کشته شدگان جسد سالمی که پارچه سبز روی آن بود پیدا کردند و زیارتگاهی برای آن بنا نمودند.

امامزاده غیاث الدین ع,زیارتگاه امامزاده غیاث الدین ع در یزد,عکس های زیارتگاه امامزاده غیاث الدین ع تصاویر آستان امامزاده سیدغیاث الدین (علیه السلام)

براساس نوشته های مؤسسه دائره المعارف بقاع متبرکه، شخصیت مدفون در این بقعه با ۲۱ واسطه به امام زین العابدین (علیه السلام) نسب می رساند.
امامزاده سیدغیاث الدین، هم عصر علامه ی نسابه سیدکیاگیلانی از اعلام قرن دهم هجری است. این خاندان ازسرشناسان سادات حسینی بوده اند که به بنی مختار و اعرجی و عبیدل شهرت داشته و به مجد و شرف، سیادت و نقابت، جلالت و بزرگواری، کرامت و عبادت متصف بوده اند.

امامزاده غیاث الدین ع,زیارتگاه امامزاده غیاث الدین ع در یزد,عکس های زیارتگاه امامزاده غیاث الدین ع عکس های آستان امامزاده سیدغیاث الدین (علیه السلام)

مشخصات بقعه امامزاده سیدغیاث الدین (علیه السلام)
این بنا که سال‌ها به صورت خرابه‌اى بود، درسال ۱۳۴۲ مرمت و بازسازى گردید بردیوار اصلى آثارگچبرى و نوشته‌هاى یادگارى دیده مى‌شود که از جملهٔ ‌این نوشته‌ها عبارت «تاریخ وفات عالى جناب سیادت و نجابت پناه کمال میرحسن بن عالى جناب سیادت و مرحمت آیات امیرسیّد على مهریجردى فى یوم الاحد بیست و چهارم شهر شوال العمظم سنهٔ ۱۰۸۲ کتب العبد عباس بن محمد امین» و دیگرى به تاریخ ۱۰۳۰ و ۹۶۹ هـ.ق است. در وسط این بقعه صورت قبرى به بلندى و عرض ۱/۲۵ و طول ۲/۵۰ متر قرار داردکه اطرافش کاشیکارى شده و قبل از مرمت یادشده، بیشتر از یک متر آن زیرخاک بوده است.

امامزاده غیاث الدین ع,زیارتگاه امامزاده غیاث الدین ع در یزد,تصاویر زیارتگاه امامزاده غیاث الدین عآستان امامزاده سیدغیاث الدین (ع) در مهریز  امامزاده غیاث الدین ع,تصاویر زیارتگاه امامزاده غیاث الدین ع در یزد,زیارتگاه امامزاده غیاث الدین عآستان امامزاده سیدغیاث الدین (ع) در مهریز

آدرس بقعه امامزاده سیدغیاث الدین (ع):
استان یزد ـ شهرستان مهریز ـ بخش مرکزی ـ شهر مهریز. خیابان مهرپادین،خ امام سجاد.

منبع: emamzadegan.irدور دنیا با یک کلیک

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار