تبلیغاتسایت سینکا روزانه با صدها مطلب جدید - در صورت ناقص بودن مطلبی به لینک منبع آن در پایین مراجعه کنید

الگوی رشد نوزاد، آشنا شوید

' ); w.anetworkParams[ ad.id ] = ad; d.write( '

۲۳ آبان ۱۳۹۵ کودک و بارداری 1 بازدید کد خبر:10314

آشنايي با الگوي قد و وزن نوزادان

کودکان به همان اندازه ای که رشد می کنند در سایز و اندازه متفاوت هستند و پرداختن به این موضوع که کودک شما در طول یک ماه چه میزان وزن اضافه می کند، به فاکتورهایی چون ژنتیک، میزان غذا خوردن آنها و اینکه آنها از شیر مادر تغذیه می کنند یا شیر خشک، بستگی دارد. به عنوان مثال، کودکانی که از شیر مادر تغذیه می کنند نسبت به آنهایی که شیر خشک تغذیه می کنند، در دو ماه اول سریعتر وزن بدست می آورند. اما این دسته از کودکان در ادامه سال اول زندگی نسبت به کودکانی که از شیر خشک تغذیه می کنند، سرعت وزن گیری آنها کمی کاهش پیدا می کند.

الگوهای رشد نوزادان
نوزادان تازه متولد شده ۱۰ درصد از وزن بدن خود را در طول روزهای اولیه پس از تولد از دست می دهد. در خلال ۲ هفته اول او مجدد شروع به افزایش وزن می کند.
نوزادان در اولین ماه تولد: به طور میانگین نوزادان تازه متولد شده ۱ تا ۳/۲ اونس در یک روز وزن اضافه می کند. به خاطر داشته باشید که بیشتر نوزادان مقداری از وزن خود را در چند روز نخست پس از تولد از دست می دهند. اما معمولا پس از گذشت چند روز مجدد وزن خود را بدست می آورند بنابراین در طول یک هفته تا ۱۰ روز نوزاد به وزن استاندارد زمان تولدش بر می گردد.

راهنمای رشد وزن و قد نوزاد

یک ماهگی تا ۴ ماهگی: نوزادان معمولا ۲/۱ تا ۲ پوند وزن اضافه می کند. در این زمان، نوزاد شما ممکن است تپل به نظر برسد.

تا ۶ ماهگی: بیشتر نوزادان دو برابر وزنی که در زمان تولد داشتند را بدست می آورند.

تا ۱۲ ماهگی: بیشتر نوزادان معمولا ۳ برابر وزن زمان تولدشان را بدست می آورند و ۹ تا ۱۱ اینچ از اندازه اصلی هنگام تولدشان قد می کشند.

تا ۲۴ ماهگی: بیشتر نوزادان ۴ برابر وزن زمان تولدشان را بدست آورده و قد آنها ۱۴ تا ۱۶اینچ از زمان تولدشان افزایش پیدا می کند.در هر دوره ای که نوزاد متخصص اطفال را ملاقات می کنید، متخصص، وزن، قد و دور سر او را بر اساس جدول رشد اندازه گیری می کند. جدول استاندارد با استفاده از اطلاعات و داده های تحقیقاتی ملی طراحی شده است و دکترها با استفاده از آن، روند رشد نوزاد را با سایر نوازادان هم ردیف خودش از نظر سن و جنس مقایسه می کنند. چنانچه اندازه گیریهای نوزاد آنها  بیش از اندازه یا کمتر از آن میزانی باشد که جدول نشان می دهد، بسیاری از والدین احساس نگرانی می کنند. این نگرانیها طبیعی است به خاطر داشته باشید که میزان درصدهایی که از نوزاد شما بدست می آید به همان اندازه حقیقتی که او در حال رشد کردن است ، مهم نیست. اگر متخصص نوزاد نگرانی درباره الگوهای سایز یا میزان رشد نوزاد شما ندارد پس جای هیچگونه نگرانی نیست.

اضافه کردن وزن
نوزادی که از شیر مادر تغذیه می کند به طور متوسط باید چه میزان وزن اضافه کندف این سوالی است که در ذهن بسیاری از والدین همیشه بوده است. نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند با نوزادانی که از شیر خشک تغذیه می کنند از نظر میزان رشد با هم متفاوت هستند. عموما، نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند به سمت لاغر بودن متمایل می شوند اما این در حالی است که سالم تر هستند.

راهنمای رشد نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند در طول ماه اول:
-در طول یک هفته در ماه اول، ۱۱۲ تا ۲۰۰ گرم وزن بدست می آورند.
-در ۶ ماه اول، در هر ماه ۱ تا ۲/۱ کیلو گرم
-به طور متوسط هر ماه از ۶ ماه تا ۱ سال ۲/۱ کیلوگرم
نوزادان معمولا در یک ماه در طول ۶ ماه اول، ۲٫۵ سانتیمتربه قد آنها اضافه می شود. و در ۶ ماه بعدی سال، در حدود ۳٫۷۵ سانتی متر افزایش قد خواهند داشت.
بر اساس تحقیقات به دست آمده، نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند و آنهایی که از شیر خشک تغذیه می کنند از نظر رشد اساساً در ماه های اول در یک سطح هستند. بین ماه های ۴ و ۶ نوزادانی که از شیر خشک تغذیه می کنند نسبت به سایر نوزادانی که با شیر تغذیه می کنند، سریعتر وزن بدست می آورند. اما رشد سر و قد آنها کاملاً شبیه به یکدیگر است. پس از ۶ ماه اول، نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند لاغرتر به نظر خواهند رسید. وزن اضافه در نوزادان شیر خشکی گمان می رود که به علت حفظ آب اضافه و ترکیب های متفاوت چربی بدن است.

تغییرات در الگوهای طبیعی افزایش وزن نوزاد
نوزادان به علت داشتن تفاوت در نوع بدن که ارثی است روندهای متابولیسمی گوناگونی دارند. بنابر این به شکلهایی متفاوت کالری می سوزانند. کودکان قد بلند و لاغر، جزو آن دسته از کودکانی هستند که خیلی سریع کالری می سوزانند. این نوع کودکان بیشتر از اینکه وزن بدست بیاورند رشد می کنند. بنابراین آنها به طور طبیعی بالاتر از حد متوسط و پایین تر از حد متوسط در جدول رشد ترسیم شده اند. گروه دیگری از کودکان هستند که بیشتر از آنکه رشد کنند وزن اضافه می کنند.

خلق و خوی کودکان بر افزایش وزن آنها تاثیر می گذارد
– اصولاً کودکان خوش اخلاق و مهربان کالری کمتری سوزانده و به سرعت وزن میگیرند.
-کودکان فعال و سمج، از آن دسته کودکانی هستند که بیشتر از اینکه وزن بدست بیاورند کالری می سوزانده و به نظر لاغر میرسند.
تعداد دفعات تغذیه با شیر مادر بر رشد کودک تاثیر می گذارد
-کودکانی که به طور مرتب و نامحدود با شیر مادر تغذیه می شوند رشد سریعتری خواهند داشت.
-کودکانی که در کنار مادر خود می خوابند و در طول شب از خوردن شیر او لذت می برد رشد سریعتری را تجربه می کنند
-نوزادانی که زیر نظر برنامه های تربیتی والدینشان قرار می گیرند تاخیر در رشد را تجربه خواهند کرد برنامه هایی از قبیل اینکه نوزاد باید در این ساعت حتما و به زور به خواب برود و یا اینکه حتما در این ساعت تغذیه شود.

منبع:وبسایت نی نی بان ' ); w.anetworkParams[ ad.id ] = ad; d.write( '

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار